Početna strana > Hronika > Glas Rusije: Pregovori nisu potrebni
Hronika

Glas Rusije: Pregovori nisu potrebni

PDF Štampa El. pošta
sreda, 20. oktobar 2010.

Beograd-Priština: pregovori nisu potrebni

Početak dijaloga između Beograda i Prištine odložen je: treba sačekati vanredne parlamentarne izbore na Kosovu, koji će biti organizovani u februaru. Nadam se da će pregovori proticati u atomsferi koja će se razlikovati od one koju imamo sada, izjavio je vršilac dužnosti šefa samoproglašene države Jakup Krasnići.

Postalo je jasno da je ostavka „predsednika Kosova" Fatmira Sejdiua ostavka tehničkog karaktera, kao zamena fudbalera 30 sekundi pre okončanja dobijene utakmice, kada treba odugovlačiti sa vremenom kako ne bi došlo do izjednačenja. U velikoj igri žrtvovati pešaka uobičajena je stvar: može se spasti kraljica, a na Kosovu ih je, uprkos šahovskim pravilima, odmah nekoliko, to je i Hašim Tači, i Ramuš Haradinaj.

Zar će se neko začuditi ako posle izbora, koje je najavio Krasnići, još neko ode „u penziju"? A nadalje pokrajina može da kopira model Ukrajine iz doba Juščenka kada su ostavke, skandali i demarši u krugovima vlasti zamenjivali lokalnim stanovnicima humorističke emisije na televiziji? Još će Kosovo izmisliti nekakav izgovor poput „nedovoljne demokratičnosti" institucija srpske vlasti, zatim će zameriti loš kvalitet asfalta na trasi Priština-Beograd, i tako dalje.

Sve je prosto. Kosovu su pregovori, makar i tehnički, nepovoljni: jer ako ih budu kontrolisali neangažovani članovi međunarodne zajednice, mogu da „isplivaju" mnogobrojni primeri nezakonite privatizacije industrijskih i komercijalnih objekata koji pripadaju Republici Srbiji od strane kosovskih struktura, činjenice oduzimanja zemljišnih poseda i druge ružne stvari.

Istina, ruku na srce, čak ako se pitanje ekonomskih prekršaja kosovskih činovnika pokrene, to neće kardinalno promeniti situaciju: o tome će pisati srpska, ruska štampa, par opozicionih evropskih izdanja i time će se završiti. Jasno je da je Brisel upoznat sa mahinacijama, ali treba shvatiti da u EU nema jedinstva po pitanju nezavisnosti pokrajine! Zašto onda kvariti idilični pejzaž grubo ispisanim finansijskim proračunima iznad slike o tome koliko su vlasti u Prištini ukrale od vlasti u Beogradu?

Beograd smatra da tehnički pregovori mogu da prerastu u dijalog o statusu. Ali koliko se sećamo, niko od evropsko-američkih činovnika nije naglas izgovarao reč status, osim u kontekstu da je to pitanje odavno rešeno. Prištini takvo stanje stvari savršeno odgovara. Ali problem je u tome što Beograd nije spreman za razmatra pitanje statusa pokrajine, smatra ruski balkanolog Vadim Prozorov.

Srbiji je sa jedne strane potrebno da stupi u EU, a sa druge većina evropskih zemalja je priznala status Kosova. Očigledno da od Beograda čekaju izjave o tome da Srbi pristaju na nezavisnost pokrajine. U toj situaciji, po meni, svaki normalni političar će odugovlačiti.

Kako smatra naš sagovornik, mnoge političke snage u Srbiji čekaju kada će neko od predstavnika vlasti izvršiti „sakralno samoubistvo", priznavši nezavisnost Kosova - tada će deo stranaka u zemlji, i to veliki, krenuti istim putem.

Na Zapadu rade kompetentni ljudi i slabosti političkog sistema u Srbiji dobro su proučili. Tako da će ili Srbija jasno, zvanično izjaviti da je neophodno jasno postaviti pitanje statusa, ili će se obećani tehnički pregovori Beograda i Prištine svesti na dobar ruski vic:

- Čestitam: pomirio si se sa ženom? Juče sam video kako ste složno testerisali drva.

- Ne, prijatelju, razvodimo se... To smo mi delili nameštaj...

Timur Blohin

(Glas Rusije)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner